admin | April 20, 2020 |
Glinka czerwona to naturalny kosmetyk o niezwykle szerokim zastosowaniu. Ta bogata w pierwiastki mineralne substancja od wieków jest wykorzystywana w pielęgnacji – jako dodatek do kremów, masek, balsamów lub jako samodzielny kosmetyk. Jakie ma właściwości i kiedy warto po nią sięgnąć?
Czerwona glinka jest całkowicie naturalną substancją spotykaną najczęściej we francuskich kopalniach. Swoją nazwę zawdzięcza tlenkowi żelaza, który odpowiada za jej charakterystyczny rdzawy kolor. Jest bogata w minerały – między innymi krzem, magnez, potas i wapń – dzięki czemu sprawdza się jako kosmetyk rozświetlający i oczyszczający, ale też jako produkt łagodzący objawy wielu problemów skórnych. Może być stosowana w przypadku każdego typu skóry, jej łagodne działanie powoduje, że daje doskonałe rezultaty nawet w pielęgnacji cery wrażliwej, naczynkowej czy dotkniętej trądzikiem różowatym.
Ten naturalny kosmetyk jest pomocny przy redukcji wielu niedoskonałości. Glinka czerwona reguluje wydzielanie sebum, matuje skórę i ją rozświetla. Dzięki temu doraźnie poprawia jej wygląd, ale działa także długofalowo. Przy regularnym stosowaniu uszczelnia naczynia krwionośne, a tym samym pozwala pozbyć się pajączków, oprócz tego łagodzi trądzik, ściąga pory i oczyszcza skórę z toksyn. Pobudza również produkcję kolagenu i opóźnia procesy starzenia się skóry. Co ciekawe, może również powodować efekt delikatnej opalenizny.
Czerwonej glinki można jednak używać nie tylko, by poprawić wygląd i kondycję cery. Stosowana na skórze głowy hamuje rozwój łupieżu, ogranicza wypadanie włosów i wzmacnia ich cebulki. Można także dodawać ją do kąpieli – wtedy pomaga się rozluźnić, oczyścić organizm z toksyn i zniwelować ból w mięśniach. Znana jest także jako naturalny środek stosowany w łagodzeniu objawów i leczeniu grzybicy stóp.
Glinka czerwona może być stosowana jako samodzielny kosmetyk – w takim wypadku wystarczy połączyć ją z wodą, tak by powstała papka, i nałożyć mieszankę na skórę na około 15 minut. Można jednak także potraktować glinkę jako składnik domowej maseczki oczyszczająco-nawilżającej. Doskonale sprawdza się w połączeniu z żelem aloesowym, olejem z pestek winogron czy olejkiem z czarnuszki. W przypadku cery szczególnie wrażliwej i skłonnej do alergii możemy połączyć ją z glinką białą. W ten sposób otrzymujemy różową glinkę o wyjątkowo łagodnym, a przy tym skutecznym działaniu.
Ważne: przy przygotowywaniu maseczki z glinki nie należy używać metalowych narzędzi, gdyż osłabiają one jej działanie.