admin | August 3, 2020 |
Jakie są objawy oparzeń słonecznych? Co możesz zrobić, żeby poczuć błyskawiczną ulgę? Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Ze względu na intensywność uszkodzenia skóry oparzenia słoneczne można podzielić na kilka stopni. Wyróżniamy więc oparzenia:
→ Dotyczą zewnętrznej warstwy skóry. Towarzyszą im: ból, zaczerwienienie, wysoka wrażliwość na dotyk, ogólne osłabienie.
→ Dotyczą naskórka i skóry właściwej. Towarzyszą im: obrzęk, pęcherze, ból głowy, dreszcze.
→ Dotyczą naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. W tym przypadku może dojść do uszkodzenia receptorów czuciowych, więc skóra przestaje reagować na dotyk.
Objawy nasilają się w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu godzin. W przypadku I stopnia zaczynają ustępować po około 3 dobach. Leczenie oparzeń II i III stopnia może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Jeśli po intensywniej ekspozycji na słońce czujesz się osłabiona, masz zawroty głowy, skóra jest silnie zaczerwieniona oraz zaczynają pojawiać się pęcherze, nie czekaj – zgłoś się do lekarza. W przypadku lżejszych objawów i przy nienaruszonej skórze możesz działać na własną rękę, korzystając z preparatów na oparzenia (np. z panthenolem czy alantoiną) bądź domowych sposobów (np. nakładanie kefiru czy maślanki).
W czasie domowego leczenia:
Żeby poczuć błyskawiczną ulgę, schładzaj skórę przy pomocy kompresów chłodzących lub przemywaj ją chłodną wodą. Na oczyszczoną skórę możesz nakładać kosmetyki nawilżające o lekkiej formule i delikatnie je wmasowywać. Unikaj jednak aplikowania bardzo tłustych kremów, które blokują oddawanie ciepła. Nie stosuj opatrunków o działaniu antybakteryjnym.
Masz swoje sposoby na złagodzenie objawów oparzeń słonecznych? Napisz w komentarzu.