admin | August 17, 2021 |
Ukąszenia owadów potrafią być naprawdę uciążliwe, szczególnie podczas wyjazdu pod namiot lub na kemping. Jeśli chcesz móc cieszyć się wakacjami bez obaw o nieprzyjemne ukąszenia komarów i innych owadów, to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi poradami.
Najpopularniejszym sposobem na zapobieganie ukąszeniom komarów jest specjalny spray. Jego działanie może opierać się na substancjach chemicznych lub naturalnych mieszankach o zapachu odstraszającym owady. Do najczęściej wykorzystywanych substancji należy DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid) – stosuje się go w różnych stężeniach i działa także owadobójczo. Innym, równie popularnym środkiem jest IR3535 (Insect Repellent 3535) – jest on bardziej bezpieczny niż DEET, jednak wykazuje się mniejszą skutecznością pod względem odstraszania owadów.
Owady, w tym także komary, odnajdują drogę do swoich żywicieli na podstawie zapachu. To właśnie kwas mlekowy i amoniak, czyli substancje znajdujące się w pocie człowieka przyciągają komary. Dodatkowo działa na nie także naturalny zapach człowieka oraz dwutlenek węgla z wydychanego powietrza. Nietrudno się zatem domyślić, że ukąszeń owadów najlepiej unikać stosując różne substancje zapachowe, tłumiące naturalną woń człowieka. W tym celu świetnie sprawdzą się olejki eteryczne, które są nie tylko skuteczne, ale także w pełni bezpieczne dla skóry, dzięki czemu można je stosować także u dzieci.
Oprócz odstraszania owadów olejek bazyliowy działa także przeciwbólowo i jest szczególnie pomocny przy nerwobólach, bólach głowy oraz stawów.
Ten olejek możesz także wykorzystać po ukąszeniu, ponieważ łagodzi świąd i przyspiesza gojenie. Sprawdza się także przy bólach menstruacyjnych, bólach brzucha, a także bólach głowy. Wyróżnia go duża trwałość – jego zapach utrzymuje się od 3 do 24 godzin.
Do jego właściwości także należy łagodzenie świądu po ukąszeniu i przyspieszenie gojenia się skóry. Olejek lawendowy uspokaja, ułatwia zasypianie oraz obniża ciśnienie krwi.
Kneipp Bath Oil Dreams of Provence Lavender Olejek eteryczny do kąpieli z lawendą 100 ml unisex/ 25,10 zł
Olejki eteryczne można stosować bezpośrednio na skórę, jednak w połączeniu z olejkiem bazowym, np. z pestek winogron, kukurydzy lub lnu. Inne olejki wykazujące działanie odstraszające to: cytrynowy, tymiankowy, eukaliptusowy i goździkowy. Możesz je łączyć ze sobą tworząc własne kompozycje i podnosząc ich skuteczność.
Walczyć z komarami można także bez specjalnych preparatów i olejków eterycznych, za pomocą domowych sposobów. Wystarczy pokroić cebulę i czosnek w plasterki, położyć na talerzyku i postawić go na stoliku lub obok namiotu – ich zapach skutecznie odstraszy wszelkie insekty. Można także wykorzystać cytrynę oraz świecę – kilka plasterków umieść w pobliżu płomienia, a intensywny zapach cytryny zadziała drażniąco na owady. W ostateczności możesz także rozpalić ognisko, ponieważ dym zaburza węch komarów.
Czasami mimo szczególnych środków ostrożności na naszym ciele pojawi się kilka swędzących ukąszeń. W tej sytuacji możesz skorzystać z wyżej wspomnianego olejku miętowego lub lawendowego, jednak najskuteczniejsze będą specjalne preparaty do zakupienia w drogerii lub aptece. Działają one łagodząco, ale także przyspieszają gojenie się skóry, dzięki czemu ukąszenia szybko znikną.