admin | August 6, 2021 |
Z przebarwieniami na twarzy zmaga się wiele kobiet. Jest to dosyć uciążliwy problem, który trudno zakryć makijażem. Na szczęście przebarwienia można w prosty sposób usunąć zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu. W poniższym wpisie przedstawimy najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień oraz metody ich niwelowania.
Przyczyn przebarwień pojawiających się na twarzy może być wiele. Mogą one być wynikiem zaburzenia poziomu melaniny, czyli ciemnego barwnika, który jest produkowany przez melanocyty znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka. Przez nierównomierne rozmieszczenie melanocytów na twarzy mogą ukazywać się ciemniejsze plamy, które najczęściej pojawiają się po długim czasie spędzonym na słońcu lub częstych wizytach w solarium.Kolejnym źródłem przebarwień mogą się okazać zmiany trądzikowe. Mimo iż zmiany skórne zostały wyleczone, na naszej skórze wciąż pozostają po nich ślady, w postaci czerwonych punktów i blizn.Przebarwienia mogą także powodować choroby związanie z nadczynnością tarczycy, schorzeniami wątroby, zmianami hormonalnymi, a także stosowanie kosmetyków fotouczulających.
Dobrą wiadomością jest to, że przebarwienia można w znacznym stopniu zniwelować. Oczywiście jest to zależne od ich źródła, intensywności oraz tego, jak dawno powstały, jednak nowoczesne zabiegi i odpowiednio dopasowane kosmetyki mogą działać cuda.
Jeżeli powstałe przebarwienia są intensywne i znajdują się w kilku miejscach na Twojej twarzy, najszybsze i najskuteczniejsze efekty może przynieść wizyta u kosmetologa, który oceni ogólny stan skóry i zaleci odpowiednie zabiegi pozwalające je zredukować. Najczęściej jest to laseroterapia, która wykorzystuje promieniowanie i temperaturę do rozbijania cząsteczek melaniny, dzięki czemu traci ona właściwości pigmentacyjne. Innymi zabiegami stosowanymi przez kosmetologów jest kuracja kwasami lub krioterapia opierająca się na działaniu bardzo niskiej temperatury.
Mniejsze i jasne przebarwienia można zredukować w domowym zaciszu z użyciem odpowiednich kosmetyków. Najczęściej są to peelingi chemiczne o niższym stężeniu, które delikatnie złuszczają naskórek, tym samym redukując widoczność przebarwień. Dodatkowo przeciwdziałają one zatykaniu się porów oraz niwelują zmiany trądzikowe, które są częstą przyczyną powstawania przebarwień. O kuracji kwasami pisaliśmy więcej tutaj.
Składnikiem, który również wykazuje właściwości rozjaśniające jest witamina C. Można ją znaleźć w kremach i serach do twarzy, które niwelują przebarwienia oraz nawilżają skórę.Przykładem kosmetyku z zawartością witaminy C jest krem Ziaja Med, który można stosować zarówno na dzień, jak i na noc. Zawarte w nim składniki redukują przebarwienia i niedoskonałości, jednocześnie odżywiając skórę, dzięki czemu jest on polecany w trakcie kuracji przeciwtrądzikowej. Witaminę C możemy także znaleźć w cytrynie, jednak z domowymi sposobami należy być ostrożnym, ponieważ mogą one przynieść niepożądane efekty. Z tego powodu zalecamy stosowanie kosmetyków przebadanych dermatologicznie, które nie wpłyną negatywnie na cerę.Jak wspominaliśmy na początku, przyczyną niektórych przebarwień może być stosowanie kosmetyków fotouczulających. Są nimi między innymi kwasy, stosowanie w celu redukcji przebarwień. Z tego względu w trakcie kuracji konieczne jest stosowanie preparatów zabezpieczających skórę przed promieniowaniem UV, czyli kremów z filtrem. Warto także wspomagać skórę poprzez kosmetyki odbudowujące warstwę lipidową (masło shea i oleje) naskórka oraz jego regenerację (witamina E).