admin | July 30, 2021 |
Aloes to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych o szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się go przede wszystkim jako roślinę doniczkową, która zdobi parapety w naszych mieszkaniach. Aloes wyróżnia się także licznymi właściwościami pielęgnacyjnymi. O tym, w jakich kosmetykach występuje i jakie jest jego zastosowanie, przeczytasz w poniższym artykule.
Podstawową właściwością aloesu jest łagodzenie oparzeń. Okaże się szczególnie przydatny latem, kiedy zbyt długie spędzanie czasu na słońcu może skutkować bolesnym pieczeniem czy łuszczeniem się skóry. Aloes nie tylko łagodzi ból, ale też przyspiesza regenerację skóry dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Jak stosować aloes na oparzenia? Wystarczy, że na jałową gazę nałożysz odpowiednią ilość soku wyciśniętego z aloesu lub specjalnego preparatu aloesowego zakupionego w aptece, a następnie przyłożysz „opatrunek” do poparzonego miejsca na kilka godzin. Warto dodać, że aloes łagodzi nie tylko oparzenia słoneczne, ale także spowodowane przez gorący przedmiot, np. garnek lub prostownicę.
Aloes wykazuje również silne właściwości nawilżające, dlatego z powodzeniem możesz go wykorzystać do przygotowania domowej maseczki na twarz lub jako tonik przywracający skórze właściwe pH. Do przygotowania maseczki będziesz potrzebować łodygi aloesu lub łyżki żelu aloesowego oraz ½ startego, świeżego ogórka. Miąższ z aloesu oraz wspomnianego warzywa mieszamy ze sobą i miksujemy blenderem do uzyskania żelowej konsystencji. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz i dekolt na 20 min, po czym zmywamy letnią wodą. Po tym czasie nasza skóra powinna być nawilżona oraz sprężysta. Warto zaznaczyć, że z produktów z aloesem mogą także korzystać posiadaczki cery wrażliwej i alergicznej, a także kobiety w ciąży.
O zbawiennych właściwościach olejowania włosów pisaliśmy tutaj. Teraz chcielibyśmy poruszyć kwestię olejowania na podkład. Ta metoda pozwala na maksymalne odżywienie włosów dzięki zastosowaniu typowo nawilżającego podkładu – może to być hydrolat lub właśnie żel aloesowy. Warto dodać, że aloes pobudza cebulki włosów do pracy, przyspieszając ich wzrost. Sam proces olejowania jest niezwykle prosty – wystarczy rozprowadzić niewielką ilość żelu na rozczesane włosy, a następnie zaaplikować wybrany olej. Zabieg powinien trwać około godziny – po tym czasie dokładnie umyj włosy wybranym przez siebie szamponem i pozostaw do wyschnięcia.
Właściwości aloesu od wielu lat wykorzystują firmy kosmetyczne, tworząc linie kosmetyków na bazie tej rośliny. Są to głównie kremy i balsamy nawilżająco-łagodzące, które cieszą się dużym powodzeniem wśród posiadaczek skóry skłonnej do podrażnień. Z tego powodu balsamy aloesowe to doskonały sposób na ukojenie skóry po depilacji lub wielogodzinnym opalaniu. Aloes jest także stosowany podczas kuracji trądzikowej, w celu nawilżenia i odżywienia skóry przesuszonej przez maści z antybiotykiem.
Dodatkowo wiele preparatów do stóp w swoim składzie zawiera właśnie aloes, gdyż doskonale nawilża i regeneruje suche, popękane pięty. Dzięki temu Twoje stopy będą prezentować się nienagannie w odkrytym obuwiu lub na plaży.