admin | May 26, 2021 |
Większość z nas latem spędza mnóstwo czasu na świeżym powietrzu – na plaży, działce, ogródku lub balkonie. Dzięki promieniom słonecznym nasza skóra może nabrać pięknego brązowego odcienia. Co więcej, dostarczamy sobie też witaminy D, która jest niezbędna dla funkcjonowania naszego organizmu. Niemniej jednak na temat opalania krąży wiele mitów, które postaramy się rozwiać w tym artykule.
Krem z filtrem powinniśmy stosować niezależnie od pory roku. Niestety wiele osób wciąż uważa, że filtr jest niezbędny jedynie na plaży podczas opalania, co jest błędnym myśleniem. Promienie słoneczne oddziałują na naszą skórę w taki sam sposób niezależnie od tego, czy odpoczywamy na leżaku w ogrodzie, czy idziemy do sklepu lub na spacer z psem. Dlatego pamiętaj, aby wychodząc z domu latem pokryć ciało i twarz kremem z minimum SPF 30.
Ta wiadomość może zmartwić wszystkie zwolenniczki opalania się na solarium, jednak witamina D powstaje w wyniku oddziaływania fal UVB, których w solarium jest naprawdę niewiele, a jest ono tak samo szkodliwe jak opalanie się na słońcu bez filtra. Aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę tej witaminy, należy przebywać około 15-20 minut dziennie na zewnątrz w okresie wiosenno-letnim. Zimą ze względu na niedobór słońca warto suplementować witaminę D.
Stosowanie kremu przeznaczonego do ochrony twarzy jest niezwykle istotne. Aplikowanie kremu do ciała na twarz może ją obciążyć i doprowadzić do powstawania niedoskonałości. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w dwa osobne preparaty – do twarzy i ciała. Dzięki temu zapewnimy sobie maksymalną ochronę przed promieniami słonecznymi. Należy także pamiętać, aby krem nałożyć 20 minut przed wyjściem z domu i reaplikować go co kilka godzin lub po każdym wyjściu z wody.
Jest to dosyć powszechny mit. Jak dobrze wiemy, latem najlepiej stosować krem z SPF 50, jednak taką ochronę możemy uzyskać jedynie poprzez nałożenie preparatu z takim filtrem. Aplikując krem z SPF 20, a następnie SPF 30 uzyskamy jedynie ochronę o faktorze 30, a dodatkowo możemy obciążyć skórę.
Częste, wielogodzinne opalanie się to główna przyczyna szybszego starzenia się skóry. Oczywiście dzięki opalaniu możemy uzyskać piękny brązowy odcień naszej skóry, jednak na dłuższą metę może to znacznie pogorszyć jej stan. Częste przebywanie na słońcu w najlepszym wypadku może doprowadzić do powstawania przebarwień i poparzeń słonecznych, a w najgorszym – do nowotworów skóry.
Jest to jeden z najbardziej powszechnych mitów – stosując krem z filtrem wciąż możemy się opalić, co prawda wolniej, ale przede wszystkim bezpieczniej. Krem z SPF 50 pozwoli Ci uniknąć poparzeń słonecznych, nadmiernego schodzenia skóry oraz trądziku spowodowanego niezdrowym opalaniem się.
Wodoodporne kremy z filtrem rzeczywiście wykazują się większą trwałością, jednak tarcie skóry ręcznikiem, kontakt z materacem, kocem lub piaskiem prowadzi do mechanicznego usunięcia kremu, dlatego warto go dołożyć po każdym wyjściu z wody, aby uniknąć poparzeń słonecznych oraz nierównomiernego opalania się.