admin | February 16, 2021 |
W pielęgnacji skóry kluczowe jest to, by właściwie odpowiadać na jej potrzeby. A te zimą są zupełnie inne niż latem. To, co sprawdzało się, gdy skórę owiewał ciepły wiatr, a słońca było pod dostatkiem, niekoniecznie sprawdzi się w chłodniejszych miesiącach roku. Sprawdź, jakich składników szukać w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry zimą.
Wybierając krem do twarzy na zimę, należy zwrócić uwagę na zawartość składników hamujących odwadnianie skóry. To właśnie wtedy, gdy jest chłodniej, szczególnie ważne jest, by stworzyć na powierzchni skóry barierę ochronną ograniczającą ucieczkę komórek wody. Zazwyczaj funkcję tę pełni naturalna warstwa hydrolipidowa, ale w niskich temperaturach jej działanie jest niewystarczające.Co powinien zawierać krem do twarzy stosowany zimą? Warto wybierać takie, które zawierają:
To właśnie zimą skóra twarzy jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych. Gdy jest chłodno, bywają one zdradliwe – w zimowych miesiącach nie chronimy się przed słońcem tak jak latem, a promienie odbite śniegu działają szczególnie intensywnie. O kremach i pomadkach z filtrami UV koniecznie należy pamiętać w czasie wyjazdów na narty, ale także podczas spacerów w mieście. Dzięki tym składnikom unikniesz przebarwień, a skóra zachowa młody wygląd na dłużej.
Zagrożeniem dla skóry zimą są nie tylko niskie temperatury czy wiatr, ale także obecny w miastach smog. Zanieczyszczone powietrze niszczy naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, który zapobiega utracie wody. Komórki narażone na kontakt ze smogiem trudniej się regenerują, a cera staje się przesuszona i skłonna do podrażnień. W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się również wolne rodniki, które uszkadzają tkanki i powodują ich starzenie.Skuteczną bronią w walce z wolnymi rodnikami są antyoksydanty – przeciwutleniacze. Ich naturalnym źródłem jest na przykład zielona herbata, granat, winogrona, miłorząb japoński. Warto szukać w kremach i innych kosmetykach także witaminy C i E oraz koenzymu Q10.
Osoby borykające się z problemem pękających naczynek wiedzą, że ich skóra zimą potrzebuje szczególnej ochrony. Naczynia krwionośne kurczą się pod wpływem niskich temperatur, a następnie rozszerzają po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Skutkuje to powstawaniem na skórze nieestetycznie wyglądających „pajączków”. Osoby o cerze naczynkowej powinny stosować zimą kremy zawierające witaminę K lub rutynę, które uszczelniają naczynia i wzmacniają ich ścianki.
To właśnie na dłoniach skóra bardzo często przesusza się i pęka pod wpływem mrozu. Warto ją chronić za pomocą kremów przeznaczonych do stosowania zimą. Nie powinny one zawierać dużych ilości wody ani gliceryny. Wartościowymi składnikami są te o działaniu natłuszczającym: naturalne oleje roślinne (na przykład ze słodkich migdałów lub kokosowy), a także witamina E, łagodzący pantenol i alantoina.