admin | January 21, 2021 |
Tęsknisz za ciepłem i nie możesz doczekać się pierwszych wiosennych dni? Zima to ciężki czas również dla Twoich włosów. Przebywanie w niskich temperaturach i noszenie czapek źle wpływa na ich kondycję. Być może zauważyłaś, że Twoje włosy podczas mrozów bardziej się elektryzują. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? To proste zjawisko fizyczne, związane z odpychaniem się ładunków dodatnich. Czy oznacza to, że z naturą nie da się wygrać i musisz pogodzić się z elektryzowaniem się włosów zimą? Niekoniecznie – dowiedz się, co możesz zrobić, by skutecznie sobie z tym poradzić.
Aby zrozumieć to zjawisko, warto przypomnieć sobie pewne wiadomości z fizyki. Aby zrozumieć, dlaczego włosy się elektryzują, nie potrzebujesz doktoratu z tej dziedziny – wystarczy podstawowa wiedza o przyciąganiu i odpychaniu ładunków. Im bardziej suche i porowate są włosy, tym bardziej przyciągają do siebie jony (atomy) dodatnie znajdujące się w zimnym powietrzu. Same stają się wówczas naładowane dodatnio i zaczynają odpychać inne przedmioty o takim samym ładunku. Jony ujemne działają na nie z kolei jak magnes, dlatego włosy unoszą się i próbują „przyczepiać” do ujemnie naładowanych przedmiotów. Efekt dodatkowo potęguje noszenie czapki. Włosy ocierają się o nią, przez co bardziej się elektryzują.
Jeśli Twoje włosy mocno elektryzują się zimą, możesz to zmienić. Kluczowa będzie właściwa pielęgnacja włosów – odpowiednio nawilżone będą mniej porowate i w mniejszym stopniu będą przyciągały dodatnie ładunki. Istotny jest także wybór materiału, z którego zrobione będzie nakrycie głowy.
Jedną z przyczyn elektryzowania się włosów jest noszenie czapek wykonanych ze sztucznych materiałów. Są one naładowane dodatnio, więc włosy w kontakcie z tkaniną przyjmują na siebie jony dodatnie. Problem rozwiąże noszenie czapek bawełnianych lub z naturalnej wełny. W przypadku wełnianych nakryć głowy warto, by miały podszewkę z materiału: bawełny lub jedwabiu, ponieważ szorstka wełna może uszkodzić strukturę włosa.
Zimą najlepszym wyborem będą kosmetyki intensywnie nawilżające włosy: odpowiednio dobrane do potrzeb odżywki i maski. Dobrze sprawdzą się środki wygładzające włosy: olejki, odżywki bez spłukiwania, wygładzające pasty. Oprócz nawilżania i odżywiania pomóc może także zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Staraj się płukać włosy letnią, a nie gorącą wodą – pozwala to zamknąć łuski włosa i ogranicza przyciąganie jonów dodatnich. Warto też korzystać z suszarek i prostownic z jonizacją ujemną, a także suszyć włosy chłodnym strumieniem powietrza. Dużo może dać czesanie włosów grzebieniem lub szczotką z naturalnego włosia. Za elektryzowanie odpowiadają także obecne w niektórych kosmetykach dodatnio naładowane silikony. Aby się ich pozbyć, warto raz w tygodniu wybrać do mycia szampon oczyszczający.
Jeśli chcesz skutecznie poradzić sobie z problemem elektryzowania się włosów, możesz stosować kosmetyki do zadań specjalnych: antystatyczne mgiełki, które ograniczają przyciąganie jonów dodatnich. Bywa, że w czasie silnych mrozów lub częstych zmian temperatur włosy zaczynają się nagle elektryzować, mimo że zazwyczaj nie mają takich tendencji. Czy jest coś, co możesz zrobić w takiej sytuacji? Dobrze mieć wówczas pod ręką kosmetyki, które pozwolą szybko ujarzmić fryzurę. Pomocne będą lakiery, lekkie olejki lub żele, które wypełnią ubytki w strukturze włosa.