admin | August 17, 2020 |
Obrzęki, opuchlizna oczu, nagły przyrost wagi, uczucie ciężkości, problemy z koncentracją to tylko niektóre objawy zatrzymywania wody w organizmie. Jakie są ich przyczyny? Co robić, żeby szybko pozbyć się nadmiaru wody?
Zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który w wielu przypadkach powstaje wskutek niewystarczającej ilości przyjmowanych płynów, w tym przede wszystkim czystej wody. Jeśli na co dzień pijesz dużo kawy i herbaty, zapominając o regularnym nawadnianiu przy pomocy wody, organizm będzie bronił się przed jej utratą. Zacznie ją magazynować, czego efektem mogą być obrzęki rąk czy nóg o różnym nasileniu.
Problem gromadzenia wody w organizmie potęguje zbyt restrykcyjna lub bogata w sód dieta, nadmiar alkoholu i niektóre leki (np. niewłaściwie dobrane tabletki antykoncepcyjne). Wśród przyczyn znajdują się też:
Zatrzymywanie wody może nasilić się również przed miesiączką, w trakcie ciąży i podczas upalnych dni.
Jeśli zaobserwowałaś u siebie objawy zatrzymywania wody w organizmie i szukasz skutecznego sposobu na ich złagodzenie, zacznij od poprawy jakości diety i stylu życia.
Poprawiłaś jakość spożywanych posiłków, pijesz dużo wody, wysypiasz się, uprawiasz sport, a mimo to obrzęki, ból głowy i uczucie ciężkości nie odpuszczają? W tym przypadku warto umówić się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad, zleci wykonanie niezbędnych badań, odnajdzie źródło problemu i pomoże Ci poczuć się lepiej.