admin | August 7, 2020 |
Płukanka octowa to hit włosomaniczek. Czy jednak może być stosowana przez wszystkie panie? W jaki sposób należy ją przygotować? Jak często trzeba płukać nią włosy, żeby zaobserwować pierwsze efekty? Sprawdźmy to.
Do przygotowania płukanki octowej potrzebujesz:
Wystarczy, że do miski lub pojemnika wlejesz wodę, dodasz ocet i wymieszasz całość. Jeśli masz bardzo długie, gęste włosy i obawiasz się, że podana ilość wody nie wystarczy, użyj więcej, zachowując właściwe proporcje, np. 2 l wody i 2 łyżki octu, 4 l wody i 4 łyżki octu itd.
Kiedy zastosować płukankę? Najlepiej zrobić to zaraz po umyciu i odżywieniu włosów. Gdy już umyjesz włosy, nałożysz ulubioną maskę oraz spłuczesz ją wodą, zacznij płukać włosy w przygotowanym roztworze. Czy istnieje jeden sposób płukania? Możesz:
Jeśli zdecydujesz się na ostatnią opcję, przygotowany roztwór przelej do butelki. Dzięki temu spłukiwanie będzie wygodniejsze.
Wiesz już, jak samodzielnie przygotować octową płukankę. Pora więc odkryć jej działanie. Co zyskasz dzięki temu zabiegowi? Regularne płukanie włosów tym produktem sprawia, że włosy stają się wygładzone, przyjemne w dotyku, błyszczące, odbite od nasady, podatne na stylizacje i dłużej świeże. Płukanki octowe mogą też złagodzić objawy łupieżu i wspomóc utrzymanie prawidłowego pH skóry głowy.
Czy płukanki octowe są dla każdego? Z ich stosowania zadowolone będą w szczególności te panie, których włosy są zdrowe, ciemne, farbowane i nieskłonne do przesuszania. A kto powinien na nie uważać? W tej grupie znajdują się posiadaczki włosów zniszczonych, intensywnie rozjaśnianych, suchych i podatnych na uszkodzenia. Jeśli możesz opisać swoje włosy właśnie w taki sposób, ogranicz częstotliwość sięgania po płukankę octową lub zastąp ją olejkami i maskami.
Na zakończenie zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące płukanek octowych i udzieliliśmy krótkich odpowiedzi. Jeśli wśród nich nie ma zagadnienia, które Cię zastanawia, zostaw komentarz pod tym wpisem.
Czy zamiast octu jabłkowego mogę użyć spirytusowego?
→ Ocet spirytusowy może powodować przesuszenie, dlatego też lepiej od razu sięgnąć po bezpieczniejszy wariant jabłkowy.
Czy po wypłukaniu włosów płukanką powinnam spłukać je czystą wodą?
→ To zależy od Ciebie. Jeśli obawiasz się, że zapach płukanki będzie utrzymywał się na włosach, spłucz je chłodną wodą. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ aromat octu powinien zniknąć już w trakcie suszenia.
Jak często mogę płukać włosy płukanką z octem?
→ Maksymalnie 1 raz w tygodniu. Im mniej octu i im rzadsze płukanie, tym lepiej.
Ile muszę czekać na efekty?
→ Pierwsze efekty zastosowaniu płukanki zaobserwujesz już po wysuszeniu włosów. Jeśli ta metoda się u Ciebie sprawdza, włącz ją do pielęgnacyjnej rutyny.