admin | May 28, 2020 |
Czy wiesz, że 28 maja to Dzień Higieny Podczas Miesiączki? Jakich nawyków higienicznych warto przestrzegać podczas tych wyjątkowych, kobiecych dni?
W trakcie miesiączki należy myć okolice intymne przynajmniej 2 razy dziennie, wykonując ruchy zawsze w tym samym kierunku – od przodu do tyłu. Do mycia warto stosować delikatne i bezpieczne dla skóry środki. Jeśli znajdujesz się w miejscu, w którym nie ma dostępu do bieżącej wody, możesz skorzystać z nawilżających chusteczek do higieny intymnej. Zwróć jednak uwagę na ich skład. Postaraj się wybierać wyłącznie takie, które są przebadane dermatologicznie i zawierają sprawdzone składniki.
Zarówno podczas pierwszych, jak i ostatnich dni okresu istotna jest regularna wymiana środków ochrony. Jeśli zdecydowałaś się na podpaski, wymieniaj je co kilka godzin, dostosowując tę częstotliwość do obfitości krwawienia oraz indywidualnego poczucia komfortu. Stosując tampony, zmieniaj je co około 3-4 godziny. Przed i po założeniu tamponu dokładnie umyj dłonie i osusz je czystym ręcznikiem.
Jak często powinnaś opróżniać kubeczek menstruacyjny? Zaleca się, żeby robić to około 2-4 razy dziennie. Podobnie jak w przypadku pozostałych środków ochrony, tę częstotliwość należy dostosować do obfitości krwawienia oraz samopoczucia. Gdy kubeczek zostanie opróżniony, trzeba przemyć go dokładnie najpierw ciepłą, a potem zimną wodą. Z kolei przed kolejną miesiączką kubeczek warto wyparzyć, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.
Co jeszcze możesz zrobić, żeby w trakcie tych wyjątkowych, kobiecych dni zadbać o swój komfort oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień i infekcji? Podczas odświeżania okolic intymnych unikaj stosowania gąbek i myjek, a do osuszania wykorzystuj czyste ręczniki wykonane z naturalnego, miękkiego materiału. Zrezygnuj z noszenia ciasnej, obcisłej bielizny. Wybieraj przewiewne i wygodne modele, w których czujesz się naprawdę dobrze.
Jeśli jednak pojawią się objawy, takie jak świąd, pieczenie, ból czy gorączka, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Podczas wizyty kontrolnej specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, wykona niezbędne badania oraz zaproponuje właściwy plan leczenia. Dzięki temu dowiesz się, co spowodowało infekcję, szybciej wrócisz do zdrowia oraz wyeliminujesz nawroty dolegliwości.