admin | March 23, 2020 |
Już w ten weekend, w nocy z soboty na niedzielę, nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Czy praktyki związane z przesuwaniem zegara mogą wpływać na zdrowie? Kto jest najbardziej narażony na silny dyskomfort? Jak samodzielnie przygotować się do nadchodzącej zmiany?
Z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że prawie 80% Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu. Zdaniem większości ankietowanych, czasem obowiązującym przez cały rok powinien być (czas) letni środkowoeuropejski. Jakie korzyści wiążą się z taką decyzją? Najczęściej wymienia się następujące argumenty:
Dłuższa ekspozycja na światło słoneczne sprzyja lepszemu samopoczuciu.
Jasne wieczory zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu.
W porze wieczornej, w porównaniu z czasem zimowym, liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów jest znacznie niższa.
Parlament Europejski już opowiedział się za zakończeniem praktyk polegających na przesuwaniu zegarów w okresie wiosennym i jesiennym. Zanim jednak przepisy zaczną obowiązywać, czeka nas kilkukrotne powracanie do czasu zimowego i letniego. Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z tymi cyklicznymi przekształceniami? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ problem zmiany czasu jest złożony – dotyczy wielu aspektów codziennego życia i wywołuje różnorodne emocje.
Eksperci pozostają zgodni – cykliczne zmiany czasu nie wpływają na zdrowie, ale mogą powodować silny dyskomfort. To z kolei przekłada się na pogorszenie szeroko rozumianej jakości życia oraz ogólnego samopoczucia. Uczucie dyskomfortu dotyczy w szczególności osób, które na co dzień borykają się z zaburzeniami snu bądź rytmu okołodobowego (odpowiedzialnego m.in. za wydzielanie hormonów). Z brakiem motywacji do działania czy obniżeniem koncentracji mogą zmagać się też kobiety i mężczyźni, którzy są po prostu wrażliwi na różnego rodzaju zmiany.
Czy można samodzielnie przygotować się do zmiany czasu na letni? Co należy zrobić, żeby ograniczyć negatywne skutki tej praktyki? Aby skutecznie poradzić sobie z gorszym samopoczuciem i obniżoną koncentracją, warto zadbać o:
Jeśli nie zmagasz się z żadną infekcją, możesz pomyśleć o zimnym prysznicu. O korzyściach wynikających z brania zimnych pryszniców pisaliśmy tutaj. Chcesz zabrać zimny prysznic po treningu? Możesz zrobić to najwcześniej godzinę po zakończeniu ćwiczeń. Aby umilić sobie pielęgnację, rozszerz zabiegi o aplikację wysokiej jakości kosmetyków. Listę polecanych produktów znajdziesz we wpisie: