admin | February 13, 2020 |
Często odczuwasz nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie skóry głowy? Podczas czesania włosów masz wrażenie, że skóra jest bardzo sucha oraz wrażliwa? Mimo regularnego mycia i odżywiania fryzura nie wygląda estetycznie? Najprawdopodobniej Twoja skóra wysyła do Ciebie te komunikaty, ponieważ błaga o ratunek. Nie bądź więc obojętna na jej błagania. Przeczytaj nasz wpis i podejmij akcję ratunkową jeszcze tego samego dnia.
Troska o optymalną kondycję skóry głowy to jeden z filarów świadomej pielęgnacji włosów. Jeśli w odpowiedni sposób zadbasz o skórę głowy, zyskasz możliwość wyeliminowania problemów związanych z przetłuszczaniem się włosów, swędzeniem czy pieczeniem. O kolejnych korzyściach opowiemy za moment. Teraz skupmy się na samej pielęgnacji. Aby była ona skuteczna i efektywna, warto podzielić cały proces na kilka etapów.
Pierwszy etap to peeling skóry głowy, czyli zabieg, który ma na celu usunięcie zalegającej warstewki łoju, brudu czy martwego naskórka. Najlepiej zastosować produkt złuszczający na wilgotną skórę głowy (oczyszczoną wstępnie szamponem), delikatnie wmasować, a następnie oficie spłukać strumieniem letniej wody. Pamiętaj, że jeżeli skóra głowy jest silnie podrażniona lub mocno wrażliwa na dotyk, lepiej zrezygnować ze stosowania peelingów aż do momentu, gdy powróci do doskonałej formy.
Co jeszcze może wpłynąć na poprawę kondycji skóry? Po peelingu warto przejść do kolejnego etapu, jakim jest dokładne i precyzyjne umycie skóry głowy. Nawet jeśli na co dzień stosujesz najwyższej jakości kosmetyki, ale myjesz skórę głowy niemal w kilkanaście sekund i niedokładnie, preparaty nie będą spełniały swojej funkcji. Ich działanie możesz wzmocnić tylko wtedy, jeśli będziesz wykonywać tę czynność naprawdę starannie, a zarazem delikatnie.
Po naniesieniu na skórę głowy niewielkiej ilości ulubionego szamponu warto rozprowadzić go kolistymi, delikatnymi ruchami i jednocześnie wykonać subtelny masaż. Jeśli będziesz wykonywać taki masaż regularnie, uda Ci się pobudzić krążenie i wzrost włosów oraz zrelaksować. Masaże są szczególnie polecane paniom, których skóra głowy jest sucha. W przypadku skóry tłustej najlepiej wykonać stosunkowo krótki masaż i tuż przed samym myciem.
Zastosowałaś już peeling, oczyściłaś skórę głowy szamponem i wykonałaś delikatny masaż? Pora pomyśleć o nawilżeniu i odżywieniu. W tym celu warto wykorzystać odżywkę do włosów o prostym, przyjaznym składzie lub zastosować wcierkę, czyli specjalny preparat przeznaczony do wcierania w skórę głowy. Można stosować ją zarówno na wilgotną skórę głowy, jak i tuż po wysuszeniu. Pierwszych efektów działania wcierki możesz spodziewać się już po miesiącu.
Jeśli zadbasz o skórę głowy wieloetapowo oraz dostosujesz zabiegi pielęgnacyjne do jej indywidualnych potrzeb, uda Ci się skutecznie rozprawić ze swędzeniem czy pieczeniem. Prawidłowo oczyszczona, nawilżona i odżywiona skóra głowy jest mniej podatna na różnego rodzaju podrażnienia i choroby. Co więcej, w wyniku odpowiedniej pielęgnacji w znaczący sposób poprawi się także kondycja i wygląd włosów. Będą one rosły szybciej i staną się mocniejsze. Wyeliminujesz też problem wypadania czy przetłuszczania.
Jeśli do tej pory myłaś skórę głowy szybko, niedbale lub zupełnie zapominałaś o dokładnym jej oczyszczeniu, nadszedł czas na wypracowanie nowego nawyku. Pamiętaj o tym, że jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji skóra głowy nadal jest sucha czy podrażniona, powinnaś pomyśleć o skonsultowaniu się z trychologiem, którego często określa się po prostu mianem specjalisty od włosów.