admin | November 1, 2019 |
W ostatnim czasie sporo mówi się na temat smogu. Nic zresztą dziwnego, ponieważ stanowi on poważne zagrożenie dla zdrowia! W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy więc, czym właściwie jest to zjawisko i dlaczego często nazywa się je “seryjnym mordercom”.
Zacznijmy od podstaw, czyli od przedstawienia krótkiej definicji smogu oraz jego charakterystyki. W skrócie: smog jest zjawiskiem atmosferycznym, które powstaje wskutek wymieszania się mgły ze spalinami oraz dymem. Inaczej rzecz mówiąc: terminem tym określa się zanieczyszczenie powietrza, za które odpowiedzialne są szkodliwe substancje chemiczne, na przykład tlenek azotu, czy tlenek siarki. Oprócz związków chemicznych, w składzie smogu znajdują się również liczne pyły, a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które posiadają znaczące właściwości rakotwórcze. Smog dzielimy ponadto na dwa rodzaje: londyński, występujący w umiarkowanej strefie klimatycznej w sezonie jesienno-zimowym oraz typu Los Angeles, który zaobserwować można głównie latem w strefach subtropikalnych. Oba typy smogu są bardzo szkodliwe dla zdrowia – poniżej wyjaśniamy zatem, czym mogą one skutkować.
Czy smog szkodzi zdrowiu? Zdecydowanie tak! Zjawisko to przyczynia się to rozwoju astmy (i wywoływania jej napadów), wywołuje reakcje alergiczne, może skutkować również niewydolnością oddechową oraz poważnym zaburzeniem pracy układu krwionośnego. Co więcej, smog doprowadzić może też do zapalenia błony śluzowej, uszkadza układ nerwowy, podrażnia spojówki, przyspiesza procesy starzenia się skóry, przyspiesza rozwój cukrzycy oraz insulinooporności. To jednak nie wszystko: smog zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworu, stanowi również ogromne zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ często jest on przyczyną przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej dziecka, może też znacząco zaburzyć rozwój płodu.
Jak więc widać, smog sieje spustoszenie w układzie oddechowym, układzie krążenia, układzie nerwowym, a także układzie rozrodczym. Dbajmy więc o środowisko, aby jak najbardziej ograniczyć występowanie tego siejącego spustoszenie zjawiska! Pamiętajmy, że zmiany zacząć musimy od siebie i swojego otoczenia, a drobne gesty są równie ważne, jak duże przedsięwzięcia.