admin | August 30, 2019 |
Zęby wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ są one wyjątkowo podatne na przebarwienia oraz stany zapalne. Bardzo problematyczne są natomiast tzw. zęby nadwrażliwe, gdyż w kontakcie z bodźcami termicznymi (np. zimne lub gorące napoje), mechanicznymi (wciąganie powietrza, czyszczenie szczoteczką) oraz chemicznymi (ostre przyprawy, kwaśne napoje) po prostu bolą. Bólu tego możemy jednak uniknąć, stosując zasady, które opiszemy w poniższych akapitach.
Przede wszystkim – cytrusy, zarówno w postaci owoców, jak i soków. Kwaśne potrawy oraz napoje (głównie gazowane) nie są tutaj wskazane, podobnie jak duże ilości cukru, zawarte przede wszystkim w słodyczach. Dlaczego? Kwasy znacznie osłabiają szkliwo, cukier natomiast przyczynia się do rozwoju próchnicy. Niewskazany jest także kontakt z chlorowaną wodą oraz palenie papierosów. Tytoń i dym papierosowy przebarwiają zęby i sprawiają, że stają się one żółte oraz nieestetyczne, a na dodatek osłabiają dziąsła, zmniejszając poziom ich ukrwienia.
Wrażliwe zęby należy myć kilka razy dziennie – koniecznie rano i przed snem, ale najlepiej robić to po każdym posiłku. Jeśli jednak wypijemy kwaśny napój lub zjemy kwaśne owoce, warto odczekać mniej więcej do godziny, ponieważ bezpośrednio po przekąsce zęby pozbawione będą warstwy ochronnej, a to prowadzić może do znaczącego uszkodzenia szkliwa. Jeżeli sięgamy po zimne soki, sączmy je powoli przez słomkę, a dania gorące najpierw odrobinę schłodźmy. Nie zapominajmy też o właściwej technice mycia zębów – nie czyśćmy ich pionowo, raczej wykonujmy tzw. płynne ruchy wymiatające. Nie naciskajmy również szczoteczką na zęby, a przynajmniej nie zbyt mocno – bądźmy cierpliwi i delikatni. Jeśli chodzi o szczoteczki – wybierajmy te najbardziej miękkie, jeśli zaś o pasty – stosujmy wyłącznie te o niskim poziomie ścieralności lub takie, które przeznaczone są specjalnie do nadwrażliwych zębów. Warto mieć przy sobie także płyn do płukania jamy ustnej, ale nie może on być alternatywą dla pasty. Jego zadaniem jest wspomaganie ochrony zębów, nie zaś ich perfekcyjne czyszczenie.
Podsumowując: w przypadku ochrony wrażliwych zębów, najważniejsza jest… odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia. Wyeliminowanie nieodpowiedniej żywności, słodyczy, alkoholu oraz wyrobów tytoniowych jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Poza tym, w naszej łazience znajdować się muszą niezbędne produkty i akcesoria – wysokiej jakości pasta, dobra szczoteczka, skuteczny płyn do płukania oraz nici dentystyczne. I jeszcze jedna rzecz: nie bójmy się stomatologa! Nawet, jeśli nic nam nie dolega, warto co jakiś czas chodzić na badania kontrolne.