admin | October 19, 2016 |
Jedwab w czystej postaci jest od wieków kojarzony z kulturą azjatycką. Wedle chińskiego podania został on odkryty ok 2600 r. p.n.e. w ogrodzie cesarza Huang Di, w pobliżu siedlisk ćmy niszczącej drzewa morwowe, znanej dziś jako jedwabnik morwowy. Inne źródła z kolei donoszą, iż był on już znany ludzkości aż sześć tysięcy lat przed nasza erą, gdzie kokony dziko żyjących jedwabników zbierano w lasach na terenie dzisiejszych Indii.Dziś znamy go nie tylko z uwagi na jego zastosowanie w przemyśle włókienniczym, ale także ze względu na ogromną rolę jaką odgrywa w kosmetyce.
Warto wspomnieć, że jedwab składa się głównie z białka. Proteiny jedwabne czyli fibroina i serycyna, są bliźniaczo podobne do protein występujących w ludzkiej skórze i strukturze włosów. Co więcej ładunek elektrostatyczny jedwabiu ma przeciwną wartość, dzięki czemu doskonale przywiera zarówno do powierzchni naszej skóry jak i włosów, tworząc barierę ochronną. Jest również źródłem doskonałego nawilżenia, ponieważ zarówno serycyna jak i fibroina, mają niesamowite zdolności wiązania i zatrzymywania wody.mk
Wszystkie te cechy sprawiają, że jedwab wykorzystuje się dziś przy produkcji większości szamponów i odżywek do włosów. Jego właściwości regeneracyjne są nieocenioną wartością nie tylko w przypadku suchych i zniszczonych włosów, ale także w przypadku suchej skóry. Ciekawym zastosowaniem jedwabiu jest technika fiberglass, która ma na celu regenerację zniszczonej powierzchni paznokcia. Materiał jedwabny nie tylko chroni zniszczone paznokcie, ale również utwardza je, zapobiegając tym samym rozmaitym złamaniom i pęknięciom.
Jedwab, we wszystkich swoich formach, jest ceniony w kosmetyce z uwagi na szybkie i widoczne gołym okiem efekty. Często możemy się z nim zetknąć również w maskarach czy pudrach, gdzie odpowiada on za naturalny wygląd i wysoką trwałość produktu. Najważniejsze jednak jest to, że jego efektowność idzie w parze z efektywnością, a widoczne rezultaty są bezpośrednim wynikiem jego niesamowicie szybkiego i uzdrawiającego działania.