admin | August 24, 2016 |
Niektórzy z nas wolą szybki prysznic przed pójściem spać, inni są zwolennikami wylegiwania się w wannie przez cały wieczór. Z pewnością nawet ci, którzy na co dzień nie lubią długich kąpieli, raz na jakiś czas będą mieli ochotę na relaks w wannie. Dlaczego kąpiel tak dobrze na nas działa?
[nbsp]
W porze letniej polecamy oczywiście chłodną kąpiel – potrafi ona dobrze odświeżyć nas w upały. Wtedy zresztą nie marzymy o niczym innym jak tylko o ochłodzeniu się. Z kolei zimą i jesienią, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, pragniemy ciepłej kąpieli. Czerwona lampka powinna się jednak zapalić osobom z chorobami układu krążenia, a także wszystkim, którzy zmagają się z problemami suchej skóry, pękających naczynek czy żylaków. W bardzo ciepłej wodzie nie powinny kąpać się też kobiety spodziewające się dziecka. Podnosi ona bowiem temperaturę ciała, a ta w czasie trwania ciąży nie powinna być wyższa niż 38,9 stopni C. Można jednak zmierzyć temperaturę wody i jeśli nie przekracza ona 36 stopni C, przyszłe mamy mogą śmiało korzystać z takiej formy relaksu.
a
[nbsp]
O zimnej kąpieli możemy mówić wtedy, gdy woda nie przekracza 25 stopni C. Wtedy hartuje nas i sprawia, że krew szybciej krąży. Poprawia także przemianę materii. Taka kąpiel nie może być zbyt długa. Zerkajmy na zegarek, aby nie przekroczyć kilku minut. To ważne, ponieważ przebywanie w zimnej wodzie dłużej, może spowodować wyziębienie organizmu. Tego typu kąpieli nie powinno się proponować dzieciom i osobom starszym.
[nbsp]
Kąpiel może stać się przemiłym zwieńczeniem długiego dnia. Wystarczy kilka prostych akcesoriów, aby uczynić wieczór w wannie ucztą dla zmysłów. Do wanny napuść ciepłą wodę, dodając do niej płyn do kąpieli – dzięki niemu na pewno pojawi się mnóstwo piany. Warto dodać także odrobinę olejku eterycznego – 10 – 15 kropli na 1/3 wanny, w której znajduje się woda o temperaturze 36 – 38 stopni C. Chcąc zadbać o wszelkie szczegóły, można pokusić się o ustawienie na brzegu wanny kilku świeczek, włączenie spokojnej muzyki i sięgnięcie po kieliszek wina. To również dobry scenariusz na kąpiel we dwoje. Zwłaszcza gdy w ciągłym pędzie pary nie mają czasu dla siebie.
Jak widać, kąpiel nie ogranicza się to czynności higienicznych. Może być bardzo przyjemną czynnością, która pozwoli nam odpocząć. A na to zawsze brakuje nam czasu. Pamiętajmy jednak, by wszystko robić rozsądnie – mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam w odpowiednim przygotowaniu kąpieli. Życzymy zatem miłego relaksu w wannie!