admin | August 23, 2016 |
Nie ma niczego milszego w dotyku niż rozkosznie miękka, gładka skóra niemowlęcia – wie o tym każdy rodzic! Czasem jednak zdarza się, że z jakiegoś powodu skóra dziecka staje się sucha i szorstka.
Badania sugerują, że różnego rodzaju problemy skórne występują u niemowląt częściej niż dawniej. Jednym z tych, które pojawiają się najczęściej, jest suchość skóry: jak jej zaradzić?
[nbsp]
Większość rodziców kąpie swoje dzieci co wieczór, w ramach przygotowań do snu. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko wymaga tak samo częstych kąpieli: niemowlęta, które jeszcze nie raczkują, nie muszą być dokładnie kąpane częściej niż dwa razy w tygodniu (w międzyczasie wystarczy „punktowe” mycie malucha!). Do mycia używaj delikatnego żelu lub płynu do kąpieli przeznaczonego specjalnie dla maluchów: kosmetyki dla niemowląt są bardzo łagodne dla skóry, często używają ich nawet dorośli „wrażliwcy”.
[nbsp]
Nieprawidłowo prane ubranka to częste źródło podrażnienia dziecięcej skóry, objawiającego się jako przesuszenie czy nawet wysypki w miejscach przykrywanych materiałem. Robiąc pranie, używaj wyłącznie detergentów oznaczonych jako bezpieczne dla niemowląt i unikaj zmiękczacza do tkanin oraz jakichkolwiek innych substancji zapachowych – to właśnie one najczęściej są odpowiedzialne za podrażnienie skóry!
[nbsp]
Jeżeli zabierasz dziecko na zewnątrz, pamiętaj nie tylko o odpowiednich ubrankach i czapce (a jeśli pogoda jest słoneczna – także o przeciwsłonecznych okularach z filtrem UV!), ale również o kremie z filtrem. SPF kremu powinno wynosić co najmniej 15, a najlepiej jest sięgać po te zapewniające maksymalną ochronę, z SPF 50. Specyfik należy starannie rozsmarować po nieokrytych ubraniem strefach skóry dziecka, uważając na okolice oczu. Krem z filtrem trzeba nałożyć ponownie po dwóch godzinach.
[nbsp]
Nawet dorośli lubią – a często muszą – nakładać balsam po kąpieli, czemu więc tak wielu rodziców zapomina o nim w przypadku niemowląt? Po każdej kąpieli warto nasmarować skórę dziecka bezzapachową emulsją z emolientem: uchroni ona ją przed przesuszeniem i podrażnieniami. W niektórych przypadkach warto emulsję stosować częściej, zwłaszcza jeśli dziecko już ma suchą skórę lub w czasie zimowych miesięcy. W zimie trzeba buzię dziecka smarować dodatkowo tłustym nawilżającym kremem, który zabezpieczy ją przed działaniem niskiej temperatury i powodowanymi przez nią utratą wilgoci i podrażnieniem.