admin | August 3, 2016 |
Pokrzywa to roślina stanowiąca dla większości osób stanowi bezużyteczny i niebezpieczny chwast, którego dotknięcie powoduje irytujące swędzenie w konkretnym miejscu na ciele. Warto jednak zwrócić uwagę na pożyteczne właściwości pokrzywy, a jest ich naprawdę wiele. Po prostu na co dzień nie doceniamy jej zalet.
Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych pomocnych m.in. przy leczeniu kamicy nerkowej i artretyzmu. Używana nie tylko w leczeniu, ale również w gotowaniu i kosmetyce pomaga dbać o urodę, zdrowie i dobre samopoczucie.
a
Liście pokrzywy to źródło wielu drogocennych witamin (C, K, E, B2, B5) oraz karotenu i dużych ilości chlorofilu. Ponadto, roślina ta zawiera kwas krzemowy, acetylocholinę, fitoncydy oraz minerały takie jak żelazo, magnez, wapń czy cynk. W pokrzywie znajdziemy również lecytynę, garbniki, śluzy i woski oraz kwas mrówkowy i histaminę, która odpowiada za powstające na skórze pęcherze w momencie dotknięcia pokrzywy oraz fitosterole, aminokwasy i niemałe ilości soli mineralnych.
Jakie są najważniejsze właściwości pokrzywy i w jaki sposób może ona wpływać na nasze zdrowie?
a
a
Pokrzywa najczęściej występuje jako składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów, szczególnie w szamponach i różnego rodzaju płukankach. Jej regularne stosowanie zaleca się osobom z włosami skłonnymi do wypadania, przetłuszczającymi się i dotkniętych łupieżem. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tej rośliny – używa się jej również do pielęgnacji skóry, ponieważ pokrzywa zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza nadmierną potliwość, pomaga leczyć grzybicę, wypryski (trądzik), oparzenia i stany zapalne skóry.
Dlaczego warto stosować pokrzywę w kosmetyce?
a
a
Ocet pokrzywowy do włosów
W jaki sposób zrobić samodzielnie ocet pokrzywowy do włosów? Wystarczy garść zielonych liści pokrzywy zalać 0,5 l gorącej wody i pozostawić pod przykryciem na około 3 godziny. Po upływie tego czasu całość należy przecedzić, a uzyskany płyn zmieszać z 250 ml octu owocowego. Otrzymany ocet należy przechowywać w szczelnej butelce lub słoiku
Sposób użycia: ocet pokrzywowy można stosować zarówno jako płukankę do włosów, jak i substancję, którą wmasowuje się w skórę głowy (podczas masażu).