admin | July 29, 2016 |
Nagietek lekarski jest jednym z najchętniej wykorzystywanych ziół w przypadku chorób i stanów zapalnych skóry. Roślina ta działa korzystnie na ludzki organizm na wielu polach – ma właściwości żółciopędne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i rozkurczowe. Nagietek w kosmetyce najczęściej występuje w kosmetykach na bazie składników naturalnych, w tym w balsamach, tonikach i kremach.
a
Nagietek w szeroko pojętej kosmetyce funkcjonuje głównie jako baza do różnego rodzaju balsamów i kremów. W domowym użytku doskonale nadaje się jako napar do kąpieli, kompres, służy do mycia, jako nalewka i “herbata”. Nagietek słynie z łagodnych właściwości, dzięki czemu idealnie nadaje się do pielęgnacji niemowląt, starszych dzieci i zwierząt. Napar z tej rośliny można nie tylko pić, ale również używać do płukanki na gardło w razie infekcji, ponieważ nagietek działa przeciwzapalnie i może złagodzić ból gardła oraz stany zapalne czy owrzodzenia w jamie ustnej.
Ze względu na właściwości przeciwgrzybicze nagietek świetnie sprawdza się także przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, a dzięki działaniu żółciopędnemu dobrze jest stosować tę roślinę przy chorobie pęcherzyka żółciowego. Ponadto, funkcjonuje jako środek rozkurczowy i ma właściwości uspokajające. Obniża wysokie tętno i ciśnienie krwi oraz zapobiega nowotworom.
a
Dla skóry wrażliwej oraz do pielęgnacji niemowląt w szczególności polecamy robiony samodzielnie olejek nagietkowy. Wystarczy wsypać garść opłukanych w wodzie i delikatnie wysuszonych kwiatów nagietka do większego słoika, zalać całość naturalnym olejem roślinnym i odstawić do maceracji w dobrze nasłonecznionym miejscu na 12-14 dni. Jeżeli pogoda nie dopisuje, po prostu podgrzewaj słój każdego dnia odrobinę w kąpieli wodnej. Po kilkunastu dniach przefiltruj płyn i przelej olej do małych flakoników (najlepiej z ciemnego szkła). Olejek nagietkowy przechowuj w chłodnym miejscu.
W domowym zapleczu możesz stworzyć również pielęgnacyjny peeling na bazie nagietka, przeznaczony głównie do suchej i wrażliwej skóry. Zmiel garść płatków owsianych na drobny pył razem z garścią kwiatów nagietka. Dodaj łyżkę płynnego miodu oraz dwie łyżki oliwy z oliwek. Aby peeling miał ładny zapach, możesz dodać również kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego. Całość dokładnie wymieszaj, a tuż przed użyciem dodaj do masy odrobinę wody. Gotowe!
Dla cery z problemami zbawienny będzie tonik nagietkowy. Zalej kwiaty szklanką wrzątku i odstaw całość pod przykryciem na 20 minut. Całość odcedź i przestudź. Do naparu dodaj kilka kropel soku ze świeżej cytryny. Warto oczyszczać twarz tonikiem zarówno rano, jak i wieczorem.