admin | July 8, 2016 |
Jej pojawienie się potrafi zepsuć już na starcie dzień niejednej osobie. Wygląda brzydko, nieestetycznie i wstydzimy się jej. Opryszczka to naprawdę nic przyjemnego. Wbrew myśleniu wielu osób, nie jesteśmy na nią narażeni tylko jesienią, ale przez cały rok, nawet latem. Najbardziej podatni jesteśmy jednak w momencie, w którym temperatura powietrza ulega dużym wahaniom, narażając nas na różnego rodzaju infekcje.
Do walki z opryszczką nie potrzebujesz drogich specyfików z drogerii czy apteki, możesz wypróbować także domowe sposoby na pozbycie się nieestetycznych pęcherzyków i strupów. Dzięki nim złagodzisz ból, świąd, uczucie pieczenia i przyspieszysz proces gojenia. Zobacz, jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na opryszczkę.
a
Większość z nas wie, że czosnek to warzywo dobre na wiele dolegliwości, głównie dlatego, że posiada naturalne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Stosowany najczęściej w czasie przeziębienia, sprawdza się także w zwalczaniu uciążliwej opryszczki. W jaki sposób czosnek może nam pomóc? Kiedy tylko poczujemy pieczenie i swędzenie wokół warg, przyłóżmy czym prędzej w to miejsce przekrojony na pół ząbek czosnku.
Koniecznie zwróćcie uwagę, by produkt był świeży i soczysty, nie stary i zleżały. Przykładany do ust jak najczęściej sprawi, że leczenie będzie naprawdę szybkie i skuteczne. Największy minus tego rozwiązania? Specyficzny i intensywny zapach.
a
Świeża cebula ma podobne właściwości do czosnku – działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Jej działanie i zapach są nieco łagodniejsze, niż w przypadku czosnku. Walka z opryszczką w tym przypadku przebiega bardzo podobnie – musimy po prostu przykładać krążek warzywa do skóry.
Opryszczkę możemy leczyć także smarując ją sokiem lub syropem z cebuli. Wystarczy pokroić 4 średnie cebule w plastry, zasypać kilkoma łyżeczkami cukru i odstawić na dobę w ciepłe miejsce. W ten sposób uzyskamy domowej roboty lekarstwo do smarowania obolałych miejsc.
a
a
Sprawdzonym sposobem na opryszczkę jest także aloes, od wieków znany jest ze swoich leczniczych i łagodzących właściwości. Kiedyś widywany w domach bardzo często, dziś stanowi raczej rzadkość. Co takiego dobrego kryje w sobie ta roślina?
Przede wszystkim sok z mięsistych liści, który ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Wystarczy uciąć liść aloesu, ułamać go i miąższ przyłożyć do pęcherzyka. To rozwiązanie z pewnością przyspieszy gojenie ran i złagodzi nieco miejscowy ból.
a
Miód to świetny sposób na walkę z bakteriami i wirusami. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się stanu zapalnego, po prostu posmaruj palcem lub za pomocą łyżeczki pęcherzyk. Jeśli miód jest sztywny, podgrzej go delikatnie, konsystencja szybko zrobi się płynna.
a
Choć nie wszyscy wierzą skuteczność tego pomysłu, walka z opryszczką będzie dużo skuteczniejsza, kiedy wspomożemy się… octem. Jak to możliwe? Ocet działa podobnie jak cytryna, choć wcale nie posiada witaminy C. Zawiera natomiast kwas, który działa na ranę dezynfekująco, uniemożliwiając wirusom rozmnażanie się.
Kiedy tylko Twój organizm wyśle Ci pierwsze sygnały o nadchodzącej opryszczce (ból, swędzenie, pieczenie w okolicach ust), posmaruj konkretne miejsce delikatnie i punktowo płynem. Pamiętaj, że ocet wysusza skórę, dlatego kiedy już uporasz się z nieestetyczną opryszczką, koniecznie zadbaj o dużą dawkę nawilżenia dla warg i okolic.
a
Już w starożytności działanie tej rośliny uważano za cudowne. Melisa pomaga uporać się z wirusami na zasadzie podobnej, co miód. Aby zwalczyć skutecznie opryszczkę posmaruj piekące miejsce okładem sporządzonym z wywaru z liści melisy. Jeżeli masz w kuchni torebki herbaty z ziołem, zaparz ją, przestudź i okładaj bąble.
a
a
Aspiryna i polopiryna to coś, co większość Polaków ma w swojej domowej apteczce. Aby złagodzić stan spowodowany wirusem, rozgnieć którąś z tabletek za pomocą łyżeczki i zmieszaj z kilkoma kroplami ciepłej wody. Całość delikatnie wymieszaj i nałóż za pomocą palca lub łyżeczki w chore miejsce.
Warto pamiętać, że aspiryna nie jest lekiem przeciwwirusowym, ale jak wykazują badania, zażywanie 125 mg aspiryny każdego dnia, skraca czas ataku opryszczki nawet o połowę!