admin | September 30, 2015 |
Włosy, aby były piękne, lśniące i zdrowe, wymagają nieco większej pielęgnacji niż tylko rozczesywanie. Każda pora roku rządzi się swoimi prawami i ma bezpośredni wpływ na kondycję, fakturę i wygląd włosa. Nie inaczej jest jesienią, kiedy rozpoczynają się pierwsze chłodne i rześkie poranki, często pada deszcz, na zmianę świeci słońce i wieje wiatr. Część z nas zakłada już czapki i kaptury, które z jednej strony chronią nasze włosy przed czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej jednak powodują, że elektryzują się one i są trudniejsze do ułożenia. Pomocne mogą okazać się olejki.Olejowanie to dzisiaj jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla włosów. Często żaden, nawet najdroższy kosmetyk nie jest w stanie pomóc zniszczonym włosom. Olejki powodują, że włosy nabierają przede wszystkim blasku, elastyczności i stają się dużo gładsze niż wcześniej.Oczywiście dobór najlepszego oleju dla naszych włosów nie jest najprostszy, ale warto takiego poszukać. Na początek dobrze jest zasugerować się porowatością naszych włosów i grupą olei, która ma szansę się na takich sprawdzić. Pamiętajmy, że nie ma jednej sprawdzonej reguły – każdy włos jest inny. To, co działa dobrze na jeden typ włosów, dla innych może okazać się bardzo nietrafne.Na polskim rynku mamy szeroki wybór olejków do włosów, między innymi olej kokosowy (świetnie działa na puszące się końcówki), olej awokado (prawdziwy zastrzyk energii dla włosów – mocno nawilża i odżywia je), olej rycynowy (powoduje, że rozjaśnione i przesuszone końcówki włosów delikatnie się przyciemniają), olej arganowy (powoduje, że włosy są lśniące, świetnie współgra z lokami) czy olej lniany (wygładza włosy, nawilża je, zapobiega elektryzowaniu się) oraz bardziej egzotyczne propozycje, jak na przykład olej z pestek wiśni, olej z pomarańczy i brzozy lub olej paczula i czarna porzeczka.Każdy olejek ma inne właściwości – odżywcze, stymulujące wzrost włosów, nawilżające. Nie każdy produkt nadaje się do każdego typu włosa – nieodpowiednio dobrany może wywołać nawet odwrotny od pożądanego efekt.
Olejowanie włosów, czyli nakładanie na nie odpowiednich olei, wiąże się z wieloma zaletami. Jeśli zrobimy to ze świadomością i w prawidłowy sposób, przestrzegając kilku ważnych zasad, uzyskamy pożądany i długotrwały efekt. Jakie są największe plusy stosowania takich produktów?- większość olejków nawilża włosy (oleje to inaczej emolienty, inaczej substancje natłuszczające, które chronią włosy przed odparowaniem wody i czynnikami niszczącymi, np. mrozem czy wiatrem),- olejki wzmacniają włosy (stają się one bardziej gładkie, sprężyste, mięsiste, nie puszą się),- olej dostarcza włosom wielu witamin, minerałów, kwasów oraz sprawia, że włosy są bardziej błyszczące, zdrowsze, wzmocnione, mniej wypadają, nie rozdwajają się, łatwiej je rozczesać, mniej się plączą,- olejki pięknie podkreślają i uwydatniają skręt włosów kręconych,- chronią włosy farbowane przed matowieniem i utratą koloru.
Olejki nie mają bliżej określonych minusów. Jedyne, na co należałoby zwrócić uwagę, to że olej nałożony nie tylko na włosy, ale też na skórę głowy, nie każdemu służy – zdarza się, że wzmaga wypadanie włosów i sprawia, że wyglądają na przetłuszczone. Warto więc przetestować olejowanie skóry głowy i w razie problemów nakładać olej tylko na włosy, ewentualnie na końcówki. Musimy też wziąć pod uwagę, że niektóre oleje (stosowane regularnie) mogą nieco zmieniać odcień włosów – najczęściej je przyciemniają (np. olejek rycynowy, olejek z dodatkiem orzecha włoskiego).
Odpowiedź brzmi: nie powinny. Niektóre oleje mogą wręcz pomóc w regulacji sebum (np. macadamia lub jojoba). Po mniej więcej 6 – 8 tygodniach regularnego stosowania, przed każdym myciem głowy włosy stają się dużo gładsze, mniej się puszą i nie tylko wyglądają na zdrowsze, ale rzeczywiście takie są.